Da li Vam je dosta neudobne obuće koja samo lepo izgleda, ali zato brzo propada, a uz to Vam ostavlja žuljeve, plikove i umorne noge? Аko ste u potrazi za kvalitetnom anatomskom obućom po pristupačnim cenama, u kojoj ćete hodati kao po oblacima, onda je apoteka Laurus pravo mesto za Vas.
Da li ste znali da je Vaše stopalo vrlo kompleksne strukture i zahtevne građe – sastoji se od 26 kostiju, 107 ligamenata i mišića. Kod zdravog stopala opterećenje se preko gležnja prenosi na njegov zadnji deo, a preko svoda na prednji deo stopala. Pri prenosu težine, petu opterećujete čak sa 110-125% telesne težine!
Bosonogo trčanje
Bosonogo trčanje („barefoot running“) koje se poslednjih desetak godina intenzivno promoviše kao najzdravija trkačka aktivnost odlična je za stopala koja su strukturno i funkcijski pripremljena za puno opterećenje. Ali zato kod stopala koja boluju od nekog vida deformacije, takvi zahtevi mogu biti preveliki. Zato je za lak i siguran korak neizostavna anatomska obuća ili obuća sa adekvatnim anatomskim uloškom.
Posledice nošenja nekvalitetne obuće
Funkcija dobre i kvalitetne obuće (bilo da je u pitanju anatomska obuća ili “obična) jeste da se osigura optimalan odnos stopala sa površinom po kojoj hodamo. Ako se taj odnos poremeti, javljaju se različita oštećenja i ozlede koje ugrožavaju, osim stopala i ostale delove tela (kolena, kukove i kičmu). „Zatvaranje“ stopala u obuću tvrdog đona i ravne podloge dovodi do postupne inaktivnosti malih mišića stopala, a potom i do njihove atrofije. Preuska ili preširoka obuća, previsoka sandala ili cipela, ali i ravna peta na baletankama najveći su uzročnici problema. Kao najčešće deformacije nastaju valgus palca, metatarzalgija, petni trn, spušteno stopalo i kurje oči.
Ko spada u rizičnu grupu?
Ako Vaš posao podrazumeva dugo stajanje ili hodanje, ako ste trudnica ili dijabetičar, ako se aktivno bavite sportom ili pak imate prekomernu telesnu težinu, onda Vaša stopala naročito trpe. Pomozite im! Anatomska obuća vam može drastično poboljšati situaciju.
Koja je idealna visina pete?
U sandalama sa petom višom od 7 cm noga deluje izduženo i elegantno, ali to je visina na kojoj opterećenje na prednji deo Vašeg stopala raste. Nadalje, dugotrajno nošenje obuće s visokom petom postepeno dovodi do skraćenja mišića stražnje strane potkolenice. Potpuno suprotni tip obuće od onoga na koji smo inače navikli opteretiće stražnju grupu mišića potkolenice, što može dovesti do bolova u listu ili na petnom dijelu stopala.
Ukoliko je obuća zatvorena, prsti su stisnuti i nepomični, naročito ako volite šimi cipelice. Visina od 3-4 cm je idealna, jer je opterećenje na stopalo jednako raspoređeno. Još ako u svoju omiljenu cipelu stavite uložak sa intergrisanim umetkom za spuštanje i podizanje stopala, svom stopalu obezbedićete idealnu potporu. Kožni ulošci sa rupicama dobro upijaju vlagu, dok Vam noge ostaju prijatno suve i čiste.
Ne podležite trenutnim modnim trendovima
U trenucima kada želite da se opustite ili odmorite, priuštite to isto i vašim stopalima. Celodnevno stajanje, hodanje i naprezanje u uskoj obući diktiranoj modnim trendovima, znatno opterećuje Vaša stopala. Nakon napornog dana i ona će često zahtijevati odmor u relaksirajućoj i manje formalnoj cipeli.
Šta treba da očekujete od anatomske obuće?
1. Gazište po preporuci ortopeda
U Grubinu se pravi od plute iz kore mediteranskog hrasta. Zvuči egzotično, ali prava čar leži u činjenici da da ležište bude lagano, fleksibilno i da lako apsorbuje udar.
2. Duboko korito za petu
Pruža stopalu čvrst oslonac i stabilizuje petu.
3. Anatomski-ortopedski standard
Povoljno utiče na zglobove i kičmu.
4. Prirodna koža
Obezbeđuju potrebnu zaštitu i omogućavaju savršenu udobnost.
5. Poprečni oslonac sa metarzalnim uzišenjem
Pomaže da se pritisak raspredi na celo stopalo.
6. Rub ležišta
Visoko izvučen, kako bi se obuhvatilo celo stopalo, a prsti zaštitili.
Prava veličina čuva stopalo, ali i džep
Neretko se desi da kupimo knap sandalu ili papuču, jer želimo da nam noga uzgleda manje, ili pak veći broj da bi nam bilo komforno. Pri izboru anatomske obuće vodite računa da:
- Vaši prsti i peta ne bi smeli da dodiruju rub i krajeve ležišta za stopalo.
- Ostavite nekoliko milimetara prostora između ruba ležišta za stopalo i Vaših prstiju, odnosno pete.
- Prstima je potreban prostor za slobodno gibanje tokom hodanja.
Održavanje
- Gornjište od kože održava se visokokvalitetnim kremama za kožnu obuću.
- Tabanica od kože može se čistiti blagom sapunicom i mekanom četkom.
- Obuću treba sušiti postepeno, dalje od jakih izvora toplote, kako bi se izbeglo pucanje materijala.
- Na plaži ih ne ostavljete izložene direktnom suncu.
Saveti za kupovinu
- Cipele kupujte kasno poslepodne, tada su stopala veća, tj. noge su otečenije i obuća koju tada odaberete zasigurno Vas neće žuljati.
- Đon treba da sprečava klizanje na podlozi.
- Kožna i prozračna obuća, sa širokim prostorom za prste naročito je povoljna za osobe koje pate od kožnih promena na stopalima.
VAŽNO: informacije koje su date u ovom tekstu su informativnog karaktera i nisu namenjene za dijagnostiku ili lečenje bilo koje vrste