Kod većeg broja žena, ali i muškaraca problemi sa kožom karakteristični za pubertet nastavljaju se i u zrelom dobu. Kod nekih, nepravilnosti na koži pojavljuju se tek posle 25. godine, što može uticati na smanjenje samopouzdanja. Procenjuje se da oko 30% žena i 20% muškaraca u dobu između 20. i 60-te godine života borbu vodi sa aknama. Utešno je da se one smanjuju od 44. godine, a kod nekih žena posle menopauze.
Masna koža sklona je prekomernom lučenju lojnih žlezda i ne menja se isključivo sa završetkom adolescencije. Kod odraslih akne nisu rasute kao kod adolescenata po celom licu, već više na donjim partijama, naročito oko usana i donje vilice.
Na stvaranje ovakvih promena u zrelim godinama utiče više faktora: od stresa, hormonskih poremećaja i poremećaja menstrualnog ciklusa, tokom trudnoće, pod uticajem UV zračenja, do poremećaja štitne žlezde ali i načina života. Mnoge farmaceutske kuće razvile su u okviru svojih linija, preparate posebno namenjene nezi ovakvog zahtevnog tipa kože.
Najčešća greška
Masna koža ne znači isto što i hidrirana što često dovodi do zabune! Koža na prvi pogled može delovati suvo i isperutano upravo zbog nedostatka vlage. Osobe sa takvim tipom kože neretko greše u izboru nege, birajući masnije kreme misleći da će tako rešiti problem perutanja, a zapravo su im potrebne izrazito hidrantne, nemasne kreme.
Posle 30-te…
Kod masne i/ili kože sa nepravilnostima može se pojaviti dvostruki problem. Nepravilnostima, masnom sjaju, crvenilu i proširenim porama pridružuju se i prve bore. Potrebno je koristiti posebnu negu za istovremeno tretiranje nepravilnosti i bora.
Aktivni sastojci
Kao kozmetički aktivni sastojci u preparatima za negu masne kože najzastupljenije su voćne kiseline ili alfa-hidroksi kiseline (glikolna, jabučna, mlečna, vinska, limunska) koje u koncentraciji do 1,5% vrše blagi piling kože. Piling kože u većim koncentracijama moguć je samo uz nadzor stručnjaka. Salicilna kiselina u koncentraciji do 2% ima keratolitičko dejstvo. Obratite pažnju da proizvodi koje koristite ne treba da sadrže alkohol koji isušuje kožu i podstiče aktivnije lučenje sebuma.
Idealna rutina
Koži treba pružiti sve što joj je potrebno – vodu, lipide i hranljive materije.
Sklona mašćenju i nepravilnostima zahtevna redovnu dnevnu, ali i noćnu negu koja treba da Vam pređe u rutinu. Redovno čišćenje lica veoma je važno jer se na taj način uklanjaju nakupljene bakterije, prašina, nečistoća, višak sebuma i šminka, a sprečava se zatvaranje pora.
Dan započnite čišćenjem lica i nastavite sa nanošenjem odgovarajuće kreme namenjene Vašem tipu kože. Dva puta nedeljno nanesite enzimski piling, čime ćete otpušiti pore i ublažiti upalne procese. U toku dana koži je potrebna hidratacija, ali i preparati koji će apsorbovati višak sebuma i koži dati mat izgled. Maske za lice stavite prema potrebi. Pred spavanje kožu obavezno očistite i tonirajte, a zatim nanesite noćnu kremu koja sadrži antioksidanse ili hidratizirajući serum.
Čišćenje
Proizvodi za čišćenje lica treba da budu blagi da ne bi doveli do prekomernog uklanjanja lipida, koji čine prirodnu barijeru kože. U tu svrhu preporučuju se medicinski sapuni, pene i gelovi. Gel za dubinsko čišćenje može biti obogaćen salicilnom kiselinom ili o omega 3 kiselinama. Odaberite one sa neutralnim PH faktorom koji održava balans, a pogodan je za osetljivu kožu. Micelarna voda je zahvalan proizvod za čišćenje masne kože, ali ne i dovoljan. Njegova micelarna tehnologija omogućava da se šminka i nečistoće uhvate bez trljanja i ispiranja.
Maske i piling
Odlične su specijalno formulisane maske za efikasno pročišćavanje pora i otklanjanje izumrlih ćelija zahvaljujući nežnom eksfolijantnom dejstvom. Obogaćena glinom, umirujućim i hidrirantnim aktivnim principima, one deluju na upaljene zone kože, otklanjaju višak sebuma i ne isušuju kožu. Nakon upotrebe maske pore su sužene, a koža ostaje potpuno čista, idealno matirana i baršunasta. Mogu se primenjivati 1-2 puta nedeljno na čistu i suvu kožu.
Piling uklanja mrtve ćelije i nečistoće višak sebuma, popravlja strukturu i čini kožu nežnijom i mekšom.
Krema
Uvek se opredelite za mekomedegone formule bez parabena. Idealan izbor su one obogaćene blagotvornom termalnom vodom. Treba birati formulacije koje regulišu lučenje sebuma i deluju antibakterijski, čime se jača barijerna funkcija kože. Dnevne kreme sa gliko-glicerolom sprečavaju isušivanje kože. Otkrijte moć koju na Vašoj koži i maju dermatološki aktivni sastojci sa dejstvom pilinga u kombinaciji sa vitaminom C koji deluje protiv starenja.
Noćne kreme treba da osim hidratacije imaju i anti age efekat, a u skladu sa godinama preporučuju se one nemasne strukture. Između ostalih delotvorne su one sa mlečnom kiselinom koje direktno prodiru u folikul lojnih žlezda tokom noći, pomažući regeneraciji kože.
POGLEDAJTE NAŠU ONLINE PONUDU ANTI-AGING KREMA I KOZMETIČKIH PREPARATA
Dodatna nega
BB kreme
Mogu ih koristiti osobe sa masnom kožom jer matiraju i ujednačavaju ten, a ujedno i hidriraju. Birajte one lagane teksture koje ne opterećuju kožu, a obogaćene mineralnim pigmentima koji koriguju nedostatke, dopuštaju koži da diše. Ove kreme smanjuju masni sjaj, u kombinaciji sa upijajućim puderima apsorbuju višak sebuma/masnoće, popravljajući strukturu kože.
Stik za prikrivanje nepravilnosti
Istovremeno prekriva i tretira upalu. Nepravilnosti postaju manje vidljive uz pomoć pigmenata koji prekrivaju. Birajte one sa nežnom formulom, namenjene osetljivoj koži, koji kamufliraju bez ostavljanja tragova.
VAŽNO: informacije koje su date u ovom tekstu su informativnog karaktera i nisu namenjene za dijagnostiku ili lečenje bilo koje vrste