Suve i ispucale usne, neprijatno peckanje i zatezanje – zvuči poznato? Ova neprijatnost najčešće se javlja u jesen i zimu, ali nije neuobičajena ni tokom letnjih meseci. Najgore što možete da uradite jeste da oblizujete usne, jer pljuvačka brzo isparava, a usne postaju još suvlje čime se situacija dodatno pogoršava. Odolite ovom porivu i pročitajte kako da sačuvate mekoću i nežnost usana na prirodan način.
Po svojoj građi usne za razliku od ostalih delova lica, nemaju lojne žlezde koje izlučuju esencijalne masti. One su kao i ruke svakodnevno izložene štetnim uticajima iz spoljašnje sredine.
Najčešći uzroci za ispucale usne
Pored vremenskih prilika na suvoću usana utiču i:
- Dehidratacija – počnite dan sa čašom vode! Hidrirajte svoje telo tokom čitavog dana. Razliku ćete primetiti i na usnama.
- Pušenje – uz suvoću dovodi i do promene boja usana. Zdrava boja usana je nešto ružičastija od tona Vaše kože.
- Kontaktna alergija – često se može javiti na neki od sastojaka karmina, hrane koju jedemo ili od zubne paste. Teški dugotrajni ruževi nisu prijatelji ispucalih usana.
- Lekovi – upotreba nekih lekova može dovesti do isušivanja usana.
- Nedostatak vitamina – proverite vitamin B cink i gvožđe!
Deca
Ispucale usne ne muče samo odrasle kojima ovo često predstavlja estetski problem.
Mališani koji često oblizuju usne, ili dišu na usta zbog zapušenog nosa, žale se na peckanje i suvoću usana, što ih čini nervoznim. Za ručak im servirajte brokoli, koji sadrži obilje vitamina B i C, beta karotin i kalijum, zahvaljujući kojima koža postaje glatka, a usne mekane.
Uzmite iz prirode
- Med – odličan ovlaživač, sadrži antibakterijska svojstva. Pomešan sa glicerinom čini pastu koju možete mazati u tanjem sloju preko noći.
- Kokosovo ulje – mažite ga nekoliko puta dnevno umesto labela.
- Ricinusovo ulje – u kombinaciji sa glicerinom i limunom namažite uveče, a isperite ujutro.
Kozmetika
Ako koristite balzame i serume kozmetičkih kuća, najbolji su oni koji revitalizuju i hrane osetljivu kožu usana, sa SPF-om. Budite oprezni sa sastojcima: mentol, fenol, kamfor i alkohol, koji daju osećaj svežine, ali mogu i dodatno da isuše usne. Obratite pažnju na sastav:
- Ulje noćurka – pomaže u obnavljanju prirodne barijere usana
- Pantenol – obnavlja kožu i pomaže zaceljivanje
- Glicerol – intenzivno hidrira kožu
- Bademovo ulje – sprečava isušivanje
- Shea puter – savršeno hidrira i neguje
- Urea – povećava vlažnost i neguje
- Vitamin E – deluje antioksidativno.
Heilitis
Heilitis je stručan naziv za ispucale usne, koje se javljaju kao posledica spoljnih uslova i loših navika, a zahvata najčešće donju usnu. Promene se odražavaju u vidu ljuspanja gornjeg sloja sluzokože. Postoji više vrsta heilitisa, a neki su uslovljeni i životnim uzrastom.
Klimakterični heilitis, nastaje kod žena u klimakterijumu, usled manjka ženskih polnih hormona. Sluzokoža usana postaje suva i lako puca. Uradite nežni piling sa mekom četkicom za zube ili starom četkicom od maskare, koju ste prvo dezinfikovali. Izbegavajte sedefaste i sjajne ruževe koji još više naglašavaju isušenost usana. Odlučite se za one sa hidrantnim svojstvima, koji sadrže glicerin i vitamin E i usne će Vam bit spremne za poljubac.
Dodatne ideje
- Kada duva jak vetar, prekrijte usta šalom.
- U svoj radni i životni prostor postavite ovlaživač vazduha.
- Iz ishrane izbacite alkohol, mentol i ljutu hranu.
VAŽNO: informacije koje su date u ovom tekstu su informativnog karaktera i nisu namenjene za dijagnostiku ili lečenje bilo koje vrste