U poslednje vreme u apotekama često nailazimo na koenzim Q10, koji osim poznatih svojstava u kozmetičkim preparatima, ima važnu ulogu kao dodatak ishrani. Po čemu je on tako značajan i da li zaista poseduje karakteristike koje mu se pripisuju? Za početak evo nekoliko osnovnih činjenica o njemu:
- Nalazi se u našem telu i pomaže pretvaranju hrane u energiju.
- Po strukturi je dosta sličan vitaminima.
- Još davne 1961, dr Piter Mičel prepoznao je njegovu ulogu u našem organizmu, za šta je dobio Nobelovu nagradu.
- Većina ljudi nakon četrdesete ima 30% nedostatak koenzima Q10, koji se povećava sa godinama.
- Najveću potrebu za koenzimom Q10 ima naše srce.
- Veliki broj naučnih studija potvrđuje pozitivne efekte koenzima Q10 na ljudsko zdravlje. Njegov deficit dovodi se u vezu sa slabljenjem imunog sistema, srčanim oboljenjima, moždanim udarom, Parkinsonovom bolešću, preveremenim starenjem i paradentopatijom.
Koenzim Q10 u kozmetici
Gotovo da nema kozmetičkog preparata sa antiage efektom koji ne sadrži koenzim Q10. Osim toga često će se naći i u preparatima za sunčanje, što utiče na sprečavanje fotostarenja. Sveukupno pozitivna svojstva Q10 ogledaju se kroz:
- Stimulaciju stvaranja kolagena.
- Zaštitu kože od preranog starenja usled izloženosti suncu.
- Obnavljanje kože stimuliše aktivnost njenih ćelija.
Koenzim Q10 za srce
Srce je mišić koji stalno pumpa, a pacijenti sa oboljenjem srčanog mišića imaju izrazit deficit ovog vitamina. Srce troši ogromne količine biohemijske energije u čijem stvaranju Q10 igra vrlo značajnu ulogu. Koristi se kao dodatak lečenju mnogih kardiovaskularnih bolesti:
- Kod oslabljenog srca
- Kod aritmije
- Kod angine pektoris
- Kod infarkta
Snažan antioksidans
- Štiti telo od slobodnih radikala koji uzrokuju prevremeno starenje, uništavaju zdrave ćelije i povećavaju rizik od mnogih bolesti.
- Često se koristi kombinovano sa drugim najpoznatijim antioksidansom – vitaminom E, koji doprinosi zaštiti ćelija od oksidativnog stresa tako što vezuje slobodne radikale i pomaže u očuvanju zdravlja i vitalnosti.
Na šta još deluje:
- Pomože kod snižavanja visokog krvnog pritiska u dozi 1-2mg po kilogramu telesne težine.
- Jača funkciju mišića i povećava stvaranje energije u dozi 2 mg po kilogramu telesne težine.
- Kod osoba koje dugo i intenzivno treniraju i kojima je optimalan nivo Q10 u mišićima neophodan radi boljeg stvaranja energije i smanjenja zamora mišića.
- Može da se koristi kod migrena u periodu od 8-12 nedelja.
- Poboljšava gubitak telesne težine kod osoba na energetski redukcionim dijetama.
- U sadejstvu sa kalcijumom i magnezijumom može da umanji upalu i krvarenje desni i smanji paradentozu.
Prirodni izvori
Najbogatiji izvori koenzima Q10 nalaze su u namirnicama kao što su: sardina, skuša, losos, goveđe iznutrice i crveno meso. Zatim, tu su susamovo ulje, sojino ulje, ulje od koštica grožđa, kikiriki, lešnik. Na poslednjem mestu nalaze se brokoli, spanać, karfiol, beli luk, krompir i šargarepa.
Upotreba suplemenata
- Preporučuje se osobama starijim od 35 godina, posebno onima izloženim stresu i psihofizičkom naporu, kao i za stanja hroničnog umora i iscrpljenosti organizma.
- Koenzim Q10 je topiv u ulju i mastima i najbolje se apsorbuje uz hranu koja sadrži ulja ili masnu hranu kao što je riba.
- Dodaci koenzima Q10 nalaze se u obliku softgel kapsula, osim u kozmetičkim proizvodima.
VAŽNO: informacije koje su date u ovom tekstu su informativnog karaktera i nisu namenjene za dijagnostiku ili lečenje bilo koje vrste!