Osećaj pečenja koji dolazi iz grudne kosti i ide ka ždrelu, najčešće je poznat kao gorušica. Simptomi se naročito pogoršavaju nakon obilnih obroka, u ležećem položaju ili pri povećanju pritiska u stomaku. Gorušica je ujedno i pokazatelj određenog poremećaja ili bolesti u probavnom sistemu, ili neodgovarajućeg načina ishrane. Javlja se kod velikog dela populacije, a 7% stanovništva ima je kao svakodnevni problem. Simptomi variraju od blagih do jako izraženih, kada je narušen kvalitet života. Ponekad je dovoljna promena u načinu ishrane, dok je u nekim situacijama neophodna višemesečna terapija i odgovarajuća dijeta.
Ljudi koji se žale na simptome gorušice su najčešće u srednjim godinama, od 20 do 60 godina, mada brza hrana sa mnogo začina i kalorija može i kod mladih, osoba da izazove veliku količinu problema.
Zašto se javlja gorušica?
Nastaje usled refluksa želudačnog sadržaja u jednjak kao posledica slabljenja funkcije donjeg sfinktera jednjaka, u kombinaciji sa povećanim pritiskom u stomaku. Donji sfinkter jednjaka deluje kao ventil koji propušta hranu u želudac, a sprečava njen povraćaj u jednjak. Nastaje kada se digestivni enzimi i hlorovodonična kiselina penju u delove jednjaka, izazivajući osećaj žarenja, pojačane kiseline i bol u grudima.
Šta izaziva gorušicu?
Javlja se najčešće sat vremena nakon obroka, a izaziva je u najvećem broju slučajeva:
- Vrsta hrane i preobilni obroci, prejedanje
- Gutanje vazduha tokom obroka
- Nedovoljno žvakanje hrane
- Stres
- Pojedini lekovi
- Pušenje
- Gojaznost
- Ležanje nakon obroka
- Želudačna kila
- Trudnoća
Pomoć
Ukoliko su simptomi blagi i povremeni i sami možemo preduzeti određene mere. To se pre svega odnosi na izbegavanje hrane koja je potencira: začinjeni, ljuti obroci, slatkiši, kafa, gazirana pića. Preporučljiva je konsultacija sa farmaceutom. Gojaznost je jedan od dokazanih faktora rizika za nastanak gorušice, te treba raditi na skidanju viška kilograma, što donosi benefit opštem zdravlju.
Najbolji način sprečavanja komplikacija je blagovremena dijagnostika, kada se treba obratiti specijalisti opšte medicine, a potom ukoliko je potrebno i gastroenterologu, koji će preduzeti dopunske dijagnostičke procedure, ukoliko je potrebno.
Korisni saveti
- Jedite lagano u prijatnom okruženju i ne pretrpavajte želudac velikim količinama hrane
- Izbegavajte ljutu i masnu hranu, citrusno voće, beli luk, gazirana pića, jako začinjenu hranu i sos od paradajza, čokoladu, jake čajeve, kafu i alkohol.
- Izbegavajte nošenje uske odeće koja izaziva pritisak na stomak
- Nemojte jesti dva sata pre odlaska na spavanje ili pre teže fizičke aktivnosti
- Ako Vas gorušica muči tokom noći, podignite uzglavlje kreveta za 15-20 cm
- Jedite češće, a manje obroke
- Izbegavajte veoma tople ili veoma hladne namirnice pošto iritiraju želudac
- Razmak između obroka ili unosa tečnosti ne sme da bude duži od tri sata
Korisne namirnice
- Banana – ima prirodno dejstvo protiv kiseline, pomaže kod lošeg varenja
- Kupus – prirodna vlakna i enzimi u kupusu smanjuju količinu kiseline u telu
- Ovsene pahuljice – bogate su vlaknima i antioksidantima
- Riba – sadrži taurin koji umanjuje količinu želudačne kiseline
- Đumbir – smanjuje osećaj mučnine i pečenja
- Jogurt – bogat je antioksidantima i kalcijumom što pomaže normalnom varenju
- Mleko i mlečni proizvodi: birati manje masno, obrano mleko, krem sir i kiselo mleko
Gorušica u trudnoći
Glavni uzrok gorušice u trudnoći je ove je usporen rad creva, odnosno sistema za varenje (što se javlja kao posledica rada hormona), te se zbog toga hrana duže zadržava u želucu. Hormoni takođe utiču da se mišići između jednjaka i želuca opuste, čime se omogućava vraćanje kiseline iz želuca, koja stvara osećaj pečenja u jednjaku. Zato se trudnicama preporučuje da izbegavaju poluležeći položaj dok jedu, kao i da ostanu u sedećem položaju bar sat vremena posle jela.