Od aksesoara koji prati modne trendove svake sezone, sunčane naočare postale su neizostavan element u zaštiti zdravlja naših očiju tokom toplih meseci. Kupovinom na uličinim tezgama najčešće rizikujemo da dobijemo naočare bez adekvatne UV zaštite, što dovodi do iskrivljenja vidnog polja i izlaganja očnih mišića velikom naporu i trajnom oštećenju vida.
UV zaštita
Uvek tražite oznaku na kojoj stoji da naočare pružaju 99 ili 100% zaštitu od UV apsorpcije ili UV 400, što znači da blokiraju talasne dužine koje su kraće od 400 nm. Ukoliko na etiketi piše nešto drugo, (apsorbuje UV zrake) vratite ih na policu.
Na šta da obratite pažnju
- Na sunčanim naočarima treba da postoji oznaka o procentu i vrsti zračenja koje blokiraju
- Ako ste vozač najbolji izbor je graduirano staklo koje stepen zatamnjenja kontinuirano raspoređuje od vrha, ka donjem delu naočara.
- Ako mislite da je bolje nositi bilo kakve naočare za sunce nego nikakave, grešite. Oko se štiti skupljanjem zenice, dok se pri gledanju kroz nekvalitetna stakla zenice šire i tako propuštaju opasne UV zrake.
- Ukoliko Vam je preveliki kontrast boja kada nosite sunčane naočare, bolje je da ih zamenite. Oko će Vam se sa vremenom sve više umarati.
Da li sam siguran sa “polarizovanim” naočarima?
Polarizovane naočare štite od odsjaja, nude jasniju sliku i pružaju bolju vizuru kada vozite ili se bavite sportom. Horizontalni snop svetlosnih zraka apsorbuje polarizacioni filter koji osigurava visoki stepen oštrine vida, smanjuje umor očiju i pruža odličnu percepciju boja. Vozačima omogućava bolji pogled prema suncu koje se odbija od mokre, vruće ili snežne površine. Sa druge strane neke polarizovane naočare ne obuhvataju i obaveznu UV zaštitu, obratite na to pažnju.
Pet mitova o naočarima za sunce
- UV zaštita ne diktira obavezno i veću cenu. Moderni okviri, brend, kvalitetna sočiva i manje odsjaja su parametri koji utiču na to koliko ćete izdvojiti novca.
- Deca često provode više vremena na suncu nego odrasli, te je i njima potrebna UV zaštita. Ona nema veze sa godinama.
- Jasna stakla bez nijansi sa 100% UV zaštitom bolja su za Vaše oči od tamnih naočara za sunce bez UV zaštite.
- Boja na staklima nije samo modni detalj ona utiče i na vid, na opažanje kontrasta i razlike u bojama.
- Naočare sa velikim okvirima nisu samo moderne. Veliki ramovi pružaju veću zaštitu od UV zračenja i štite i od štetnih zraka koji dolaze sa strane.
Materijal za stakla
- PNX/Trivex – materijal koji je otporan na udarce, savitljiv, lagan, ima odličnu optičku jasnoću, ali je veoma skup.
- Staklo – teže je, više košta i lako se može razbiti.
- Polikarbonat – nije otporan na ogrebotine, ima manju optičku jasnoću od PNX/Trivex-a ili stakla ali je pristupačniji.
- Plastika CR – 39 – materijal koji se najčešće koristi, najpristupačniji je, ali i najlošijeg kvaliteta.
Boja stakla
- Siva – smanjuje jačinu osvetljenja, ali ne iskrivljuje boje
- Braon – smanjuje odblesak, ali iskrivljuje boje
- Zelena – najviše prija ljudskom oku i daje dobar kontrast među predmetima
- Žuta – smanjuje maglovitost, izoštrava, ali i dosta izobličuje boje
- Crvena – preporučuju se za vodene sportove jer stvara dobre kontraste, ali ne i za svakodnevno nošenje
Oblik lica diktira izbor rama
- Okruglo – ovakvom licu odgovara veliki izbor ramova. Izbegavajte okrugle naočare, te neka Vaš prvi izbor budu one sa kockastim okvirom.
- Srcoliko – naočare koje podsećaju na pilotske kojima je donji deo malo izdužen, kao i one neobičnog izgleda kako bi se više usmerila pažnja na oči, odlične su za ovaj oblik lica.
- Duguljasto – Najbolji izbor su četvrtaste i okrugle sunčane naočare većih dimenzija koje će vizuelno “skratiti” lice.
- Četvrtasto – ovde se traže naočare koje će ublažiti četvrtaste crte lica, a to su velike okrugle ili ovalne sunčane naočare sa tamnim staklima.
- Ovalno – najzahvalniji oblik lica koji podnosi sve oblike okvira. Blago četvrtaste sa zaobljenim ivicima idealan su izbor.
VAŽNO: informacije koje su date u ovom tekstu su informativnog karaktera i nisu namenjene za dijagnostiku ili lečenje bilo koje vrste!