Prema statistikama 30% trudnoća završi se neplanirano. Kontracepcija predstavlja skup metoda za zaštitu žene od neželjene trudnoće. Rano stupanje u polne odnose, promena partnera i nedovoljno poznavanje metoda i potrebe zaštite od neželjene trudnoće, dovode u mnoga iskušenja.
Postoji li idealna kontracepcija?
To je onaj izbor koji ne remeti seksualni život partnera, bezopasan je po zdravlje i posle čijeg korišćenja mogućnost začeća nije ugrožena. Žena treba da odabere onaj način koji najbolje odgovara njenom stilu života, seksualnim navikama i zdravstvenom stanju.
Postoji li 100% pouzdana kontracepcija?
Svi metodi kontracepcije su efikasni, ali nijedan nije stopostotan. Efikasnost nekih metoda zavisi od toga da li se pravilno koriste. Na primer – oralna kontraceptivna tableta je efikasna u više od 99% slučajeva, ako se koristi pravilno, ali ako se preskoči jedna tableta, njena delotvornost dovodi se u pitanje.
Reverzibilna kontracepcija – privremena zaštita
- Mehanička – sprečava prodor spermatozoida, a hemijskom reakcijom u vagini ubijaju se oni koji ipak prodru
- Hormonska – uzimanjem hormonskih tableta sprečava se začeće
- Po kalendaru – korišćenje metode izračunavanja plodnih tj. neplodnih dana u mesecu
- Intrauterina – postavlja se spirala u šupljinu materice
- Merenje bazalne temperature – određivanju jutarnje temperature odmah nakon spavanja, a pre ustajanja
Ireverzibilna kontracepcija
- Korišćenje hirurške metode kojom se podvezuju jajovodi i sprečava začeće
Urgentna kontracepcija – pilula za dan posle
Ne spada u omiljene metode zaštite, ali ponekad predstavlja metodu izbora. Koristi se u prva 72 sata nakon nezaštićenog seksualnog odnosa, deluje kao kontracepcijska pilula, te sprečava usađivanje jajne ćelije u matericu.
Kondom
Najčešće korišćena metoda zaštite, predstavlja mehaničko sredstvo, koje ima dodatni plus jer je pouzdan i kod zaštite od polno prenosivih bolesti (ako se pravilno koristi).
Savet: Obratite pažnju– rizik od pucanja se povećava ukoliko je istekao rok upotrebe ili ukoliko nije pravilno čuvan. Kupujte u apoteci i većim trgovinskim lancima.
Oralna hormonska kontracepcija
Popularne antibebi pilule predstavljaju tablete koje sadrže sintetičke verzije ženskih polnih hormona – estrogena i progesterona. Verovatnoća oplođenja prilikom korišćenja kontraceptivnih pilula je veoma mala.
Savet: Iako današnje pilule imaju manje doze hormona nego ranije, postoji rizik od neželjenih efekata, poput naglih promena raspoloženja, dobijanja na težini, pojave glavobolje, osetljivosti grudi i pojave akni.
Vaginalni prsten
Njegova delotvornost je ocenjena sa 99%, a kombinacija hormona sprečava da dođe do trudnoće. Spada u moderan vid zaštite, kao niskodozan kombinovani hormonski kontraceptiv.
Savet: Oprez kod upotrebe – kod nekih žena izaziva iritacije i pojačan sekret, ne štiti od HIV-a i ostalih polno prenosivih bolesti.
Spirala
Spada u pouzdan metod kontrole rađanja kada se jednom postavi u unutrašnjost materice. Uvek se može skinuti ukoliko se želi planirana trudnoća. Proizvođači preporučuju njihovu zamenu svakih tri do pet godina.
Savet – Obratiti pažnju na neželjena dejstva poput spontanog izbacivanje spirale, pojačanog krvarenja i bolova.
VAŽNO: informacije koje su date u ovom tekstu su informativnog karaktera i nisu namenjene za dijagnostiku ili lečenje bilo koje vrste!