Ako nemate problem sa hrkanjem ili ne delite istu prostoriju sa osobom koja noću „svira“ dok Vi bezuspešno brojite ovčice, onda spadate u onu manju grupu srećnika koja ima miran san. I dok neki hrču povremeno, drugi su skloni tome uvek i na svakom mestu. Ali kako hrkanje zapravo nastaje? U toku spavanja javlja se kao specifična zvučna manifestacija pri kretanju vazduha u toku disanja koje dovodi do vibracije mekog nepca i ostalih tkiva u ustima, nosu i grlu. Analizirajući učestalost hrkanja u odnosu na vreme spavanja, ustanovljeno je da je ono najprisutnije u periodu između 22 i 24h, kao i između 4 i 6h, što je povezano za ciklusima sna.
Ne hrčem uopšte
Pored toga što su poznati skoro svi etiološki faktori vezani za ovaj sindrom, nejasno je ostalo kada će neko početi da hrče, te kada će hrkanje preći u apneju. Ostala je enigma zašto osoba koja hrče ne čuje svoju ,,muziku“ iako ona može biti intenziteta čak i preko 90 decibela.
Najčešći faktori rizika
Izgleda da Amerikanci i Japanci najozbiljnije shvataju problem hrkanja, objavljujući iz godine u godinu niz studija koji ovu pojavu analiziraju osim sa medicinskog i sa društvenog, psihološkog i bračnog aspekta. To uključuje i posebna odeljenja na klinikama posvećena problemu hrkanja i apneje u spavanju. Najčešći faktori rizika koje oni ističu su:
- Gojaznost – hrkanje i apneja su znatno češći kod ljudi sa preteranom telesnom težinom, a manje kod mršavih.
- Godine – negde oko 60 odsto muškaraca i 40 odsto žena koji imaju preko 60 godina skloni su pojavi hrkanja.
- Pol – češće se javlja kod muškaraca (imaju uže disajne puteve u odnosu na žensku populaciju).
- Alkohol i sedativi – Izbegavajte alkohol i razna umirujuća sredstva, naročito pre odlaska na spavanje, jer oni opuštaju mišićno tkivo u grlu što takođe ometa disanje.
- Genetika – uzano grlo, rascep nepca i druge fizičke karakteristike koje pridonose hrkanju su veoma često određene genetskim nasleđem.
- Pušenje – pušači imaju veće šanse da u toku spavanja hrču jer oštećuju disajne organe.
- Respiratorne alergije – blokiraju disajne puteve.
- Spavanje na leđima – u tom položaju jezik i meka tkiva se povlače unazad i ometaju disanje.
- Patološka stanja u nosu: iskrivljena nosna pregrada, uvećane nosne školjke, polipi.
Apneja
Od poremećaja spavanja među najčešće spada apneja, odnosno kratki periodični prestanci disanja tokom spavanja. Smatra se da je poremećaj klinički značajan ako se u toku noći javi više od pet ovakvih zastoja i ako oni pojedinačno traju duže od 10 sekundi.
Ono što pacijente i lekare najviše brine jesu štetne posledice koje prekidi disanja tokom sna ostavljaju na opštu kondiciju, psihičku stabilnost i mentalnu aktivnost hrkača.
Kod jednog broja pacijenata sa apnejom jednostavna promena položaja u spavanju, izbegavanje alkohola, kao i lekova koji relaksiraju mišiće, može bitno poboljšati simptome. Hirurške intervencije rezervisane su samo za slučajeve gde postoji deformacija ili prepreka koja uzrokuje apneju i gde konzervativno lečenje nije dalo rezultate.
Šta osećaju hronični hrkači:
- Malo vremena provode u dubokom snu koji je neophodan za odmor celog organizma, te ih pospanost prati tokom dana.
- Stalnu premorenost
- Slabu koncentraciju i nervozu
- Glavobolju i usporenost
- Skloni su gojenju
Pevanjem protiv hrkanja
Neke jednostavne metode mogu Vam pomoći u redukciji hrkanja:
- Izgovarajte glasno svaki samoglasnik (A E I O U) u trajanju od tri minuta. Vežbu ponovite nekoliko puta u toku dana.
- Postavite vrh jezika iza gornjih prednjih zuba pa ga povucite unazad koliko možete.
Vežbajte tako tri minuta. Ili – zatvorite usta i skupite usne. Držite ih u tom položaju pola minuta. Isto ponovite nekoliko puta dnevno. - Ako Vas mrzi da radite navedene vežbice, pevajte! Na taj način možete povećati mišićnu kontrolu grla i mekog nepca i smanjiti hrkanje.
- Pre odlaska na spavanje pored umivanja, vodite računa o tome da su vam i nozdrve potpuno čiste.
- Provetrite dobro prostoriju u kojoj spavate, jer preterano suv vazduh iritira sluznicu disajnih puteva. To je čest slučaj u stanovima sa centralnim grejanjem.
Ne hrču samo mame i tate
Neretko i deca mogu imati probleme sa hrkanjem koje se najčešće javlja usled:
- Uvećanja trećeg krajnika
- Otoka sluznice nosa (alergija na prašinu, grinje, buđ, dlaku kućnog ljubimca itd.)
VAŽNO: informacije koje su date u ovom tekstu su informativnog karaktera i nisu namenjene za dijagnostiku ili lečenje bilo koje vrste